טקס נישואין חילוני

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אנשים רבים, אפילו יהודים במוצאם הדתי, אינם מזדהים עם התפיסה היהודית-דתית ואפילו תחושתם כיהודים אינה ברורה להם מאליו. יחד עם זאת, אנשים אלו רוצים לחוות זוגיות מקודשת, בעלת מחויבות הדדית, שוויונית ומאחדת, על פי כללים שיהיו מושתתים על ערכים אוניברסאליים, הומאניים ושווים בין הגבר לאישה.

אנשים אלו, בוחרים בדרך של מחויבות הדדית אחרת מאשר בטקסי הנישואים הדתיים, ומחפשים פעמים רבות אלטרנטיבות אשר אינן כרוכות בטקס חתונה רפורמית ואפילו לא במסגרת החתונה האזרחית. מהן, אם כן, האפשרויות העומדות בפני זוג המעוניין במימוש חובותיו ההדדיות זה כלפי זו ובמיסוד הקשר שלהם ללא טקס בעל סממן דתי?

עקרונות הטקס החילוני

ראשית, בבסיסה של חתונה חילונית עומדים ארבעה אלמנטים מרכזיים הקובעים את אופיו של הטקס החילוני: הומניזם, מודרניות, ריבונות ופלורליזם. התפיסה החילונית מבינה כי קודם כל הרצון לאחדות הזוג מגיע מתוך הומניזם הדדי, שאינו כופה, שאינו מפלה את אחד הצדדים ושאינו מאפשר לצד אחד להתעלות על האחר.

הפן הפלורליסטי שבו, מאפשר לצדדים שונים ומרובים של תרבויות רבות ושונות ברחבי העולם לתת ביטוי בטקס חתונה זה וכן להיות חלק מחייו של הזוג, כמו גם להתבטא בחתונתו. החלק השלישי המדבר על מודרניזם הנו כי הדת היהודית, אינה מתקדמת דיה, אינה מתאימה עצמה לערכי המאה ה-21 ועל כן היא אינה מתאימה לזוגות אלו. לכן, הטקס החילוני המלא מאפשר לאנשים שאינם מרגישים את הרצון להיאחז במסורות הישנות היהודיות המכבידות עליהם, לערוך טקס חילוני מודרני שמתקדם עם הזמן ועם התפיסות של המאה הנוכחית.

האלמנט האחרון עוסק בעניין הריבונות. והוא בעצם הנושא הקשור במחויבות ההדדית, בחלקו של הזוג בתוך חברה ומדינה ובמחויבויות שלהם כאזרחי המדינה להיות נתונים לחוקיה האזרחיים. בטקס זה, יש דגש על האלמנט האזרחי של הזוג בתוך החברה שבה הוא חי ועל החלק של החברה באחריותה כלפי כיבוד זכויות הזוג.

מי עורך חתונות חילוניות?

עורך טקס נישואין אזרחי, יכול להיות אדם מפורסם או ארגון כלשהו.  גם במקרים של חתונות חילוניות, ישנם לא מעט אנשים מפורסמים או ארגונים אשר עורכים את הטקס, בהתאם לבקשותיהם של בני הזוג. ( ביניהם, ארגון משפחה חדשה). יש להבחין בין חתונה חילונית לטקס נישואין אזרחי או חתונה רפורמית. ארגונים אלו מסמיכים לחיתון הזוגות, אנשים הבקיאים בהוויית הארץ, אנשים המחזיקים בתארים בתחום מדעי החברה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה וכד'. רובם בעלי תארים מתקדמים והם בעלי השכלה כללית, תרבותית וחברתית רחבה.

אנשים אלו יסייעו לזוג לבחור את הנדרים הנאמרים זה מול זה, ייסעו בעריכת כתובה חילונית שיוויונית, וכן ייעצו בפתרונות המותאמים לכל זוג בדרך אל החוויה שתעוצב במשותף, מתוך כללים של אהבה ולא של קניין.

גירושין

בני זוג אשר הינם יהודים משני הצדדים אינם יכולים להתגרש שלא דרך הרבנות. במקרים של חתונה אזרחית בחו"ל, אין הזוג יכול להתגרש דרך הרבנות, עליו לפנות לבית הדין לענייני משפחה. נישואים חילוניים אינם מוכרים על ידי ההלכה ולא על ידי המדינה, כך שאינם תקפים על פי חוקי מדינת ישראל. ואולם, בשנים האחרונות חלה מגמה ברורה בבתי המשפט להכיר בכל הזכויות של בני זוג אלו כידועים בציבור וחלים עליהם חוקי בני זוג בדיוק כמו לזוגות נשואים.

ילדים שנולדים לזוג שאינו חי בנישואים כדת וכדין אינם נחשבים ממזרים בניגוד לסברה הרווחת, אך היות והוריהם אינם מוכרים על ידי הממסד הדתי כנשואים, עלולים הם, בתורם, במידה וירצו להתחתן כדת משה וישראל, להיתקל בקשיים. נושא אפשרויות הגירושים של זוגות שהתחתנו בחתונות אזרחיות או חילוניות גורמים היום לשאלות לא פשוטות במערכת בתי המשפט המנסה להתמודד עם הקשיים שנוצרו בעקבות טקסים אלו.

הרבנות, מחשש שטקסים אלו עומדים בדין חיתון (מספיק שני עדים וטבעת ששווייה פרוטה על פי היהדות), עלולה לדון גירושי זוגות אלו לחומרה ולדרוש גט דתי. אפשר לסרב, אבל יש לקחת בחשבון שאם יסרב זוג כזה, לא יוכל להינשא בשנית ברבנות במידה ויום אחד יחליט לעשות כן.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו