חתונה רפורמית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גם בתקופה המודרנית של היום אנו מייחסים לטקס החתונה חשיבות רבה, כאחד הטקסים המרגשים והחשובים ביותר בחיינו. טקס החתונה הוא למעשה, באופן סימבולי, הרגע בו אדם מתחיל לחיות את חייו בשותפות יחד עם בן או בת הזוג מתוך מטרה להקים משפחה ולבנות בית.

הסיבות לחתונה רפורמית

בישראל נהוג לחתן בני זוג מהדת היהודית דרך הרבנות האורתודוקסית בלבד, אולם ישנם זוגות לא מעטים שבוחרים להינשא בדרכים אחרות, שלא דרך הרבנות, והסיבות לכך הן שונות. ישנם זוגות שחשים אי נוחות מסוימת מול הממסד הדתי במדינה, ישנם זוגות שאינם מאמינים בדרך הדתית ובערכיה, וחיים לפי אמונתם שלהם, ועוד סיבות רבות אחרות.

ישנם זוגות שכן מעוניינים בנישואין ברבנות, אך הם אינם מורשים לכך על פי הדת היהודית, והם נקראים "פסולי חתונה". אנשים אלה הם גברים בעלי שם משפחה "כהן", שאינם רשאים להינשא לאישה גרושה או לאישה גיורת וכדומה. במקרים כאלה אין להם ברירה אחרת, אלא להינשא שלא דרך הרבנות, והם יכולים לבחור בחתונה חילונית, בחתונה רפורמית או בנישואין קונסרבטיביים.

בנוסף לזוגות שצוינו למעלה, ישנם זוגות חד מיניים שאינם מורשים כלל על פי ההלכה להינשא. מדינת ישראל מאפשרת כיום נישואים חד מיניים בחתונה מסוג אחר, דוגמת חתונה רפורמית.

מהי חתונה רפורמית

חתונה במסגרת הרבנות הרפורמית בישראל נחשבת כיום לאחד הסוגים של חתונה אזרחית. גם זוג שעורך חתונה רפורמית בארץ זרה מוכר במשרד הפנים כזוג נשוי. את טקס החתונה הרפורמית עורך רב רפורמי, המשלב אלמנטים מודרניים לצד אלמנטים מסורתיים. בטקס החתונה קיים שוויון מלא בין בני הזוג (שלא כמו בחתונה אורתודוקסית בה הגבר הוא זה שלוקח את החלק העיקרי) ובני הזוג לוקחים חלק פעיל מאוד בטקס תחת החופה.

האלמנטים המודרניים בטקס החתונה הרפורמית מתאימים את עצמם ליהדות המתקדמת של ימינו יחד עם התרבות העכשווית. חתונה רפורמית מתנהלת בטקס מסורתי לכל דבר, הכולל בתוכו את כל המרכיבים אשר נדרשים בכדי שהחתונה תהיה על פי מנהגי ההלכה היהודית. הטקס נערך מתחת לחופה מסורתית על פי מנהגי הדת, בדיוק כפי שנהוג בחתונה אורתודוקסית.

במהלך הטקס נאמרות כל ברכות האירוסין, מתבצעת החלפת טבעות (שני בני הזוג יכולים להחליף טבעות מתחת החופה, דבר שלא נהוג על פי ההלכה), בטקס נאמרות שבע הברכות והחתן שובר את הכוס. היהדות הרפורמית המתקדמת מעניקה חשיבות רבת ערך לכך שבני הזוג מבינים את מהותם של המרכיבים ההלכתיים והמסורתיים אשר כלולים בטקס החתונה.

חתונה רפורמית או חתונה אורתודוקסית

ישנם שני עקרונות ברורים אשר מייחדים את טקס החתונה הרפורמית ומבדילים אותו מהטקס האורתודוקסי:

  • קיים שוויון מוחלט בין החתן והכלה- בני הזוג מקדשים זה את זה במהלך הטקס, שלא כמו בטקס דתי בו הגבר הוא היחיד שמקדש את האישה. הסיבה לקידושים ההדדיים נובעת מההדדיות המלאה של האמירות תחת החופה. בטקס רפורמי החתן והכלה מחליפים טבעות ביחד, בעוד שבטקס הדתי הדבר אסור מבחינת ההלכה. ישנם כיום רבנים אורתודוקסים שמאפשרים לאישה לענוד טבעת על אצבע הגבר, אך מחוץ לחופה. גם בניסוחה של הכתובה הרפורמית נמצא עיקרון השוויון והדדיות, והיא בעצם הצהרה של שני בני הזוג למחויבות משותפת.
  • בני הזוג שותפים בעיצוב הטקס ובמסרים- הרב הרפורמי מאפשר לבני הזוג לקחת חלק פעיל בעיצוב טקס החתונה. הרב מדריך אותם, מלווה אותם בבחירת נוסח הכתובה, הנוסח של הברכות, הצורה בה ישולבו ברכות המשפחה והוספה של קטעי קריאה או שיר לחופה אשר מבטאים את הזוגיות שלהם.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו