מהי כתובה חילונית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כל זוג אוהב ומאושר מגיע ליום שבו הוא רוצה למסד את הקשר ולהתחתן. נושא החתונה הוא נושא טעון לרבים מאזרחי המדינה. לרבנות הראשית לישראל יש למעשה מונופול על החתונות והגירושין של יהודים אזרחי המדינה. אם וכאשר אחד מבני הזוג הוא איננו יהודי, אז הזוג איננו יכול לבוא בברית הנישואין.

אם בני הזוג הם באותו המין, הם לא יכולים להתחתן באופן רשמי ולהיות רשומים במשרד הפנים. לזוגות אלה מתווספים גם זוגות חילוניים שאינם רוצים לשעבד את אהבתם לרבנות הראשית ולהכניס את האהבה שלהם להתחייבות האי שוויונית של ההלכה.

נישואים אזרחיים

לאותם הזוגות שלא רוצים להתחתן או לא יכולים להתחתן ברבנות יש פתרון חלופי – הם יכולים להתחייב זה לזו בנישואים אזרחיים בחו"ל.  נישואים אזרחיים מתקיימים או כחוזה משפטי בין בני הזוג (תעודת זוגיות) או לחלופין בני הזוג נישאים בארץ זרה בה יש נישואים לא דתיים, אלא נישואים חוקתיים.

שלא כמו בנישואין לפי חוקי ההלכה היהודית בה נדרשים בני הזוג לחתום על כתובה המהווה חוזה משפטי כל דבר, בנישואים אזרחיים לא חייבים לחתום על כתובה, אולם בטקס נישואין חילוני, זוגות רבים בוחרים בשנים האחרונות לחתום על כתובה חילונית.

כתובה חילונית – התחייבות זוגית

כתובה חילונית היא למעשה התחייבות של שני בני הזוג אחד כלפי השני. את הכתובה יכולים בני הזוג לנסח בעצמם, כאשר הכתובה היא למעשה נדרים שנודרים בני הזוג אחד לשני. בכתובה אפשר לכתוב הכול – החל מהבטחה להיות נאמנים אחד לשני ועד סכום הכסף שיינתן לכל אחד מבני הזוג במקרה של גירושין.

היתרון הגדול של כתובה חילונית היא שהיא מאוד אותנטית ואישית. בני הזוג לא צריכים להיכנס בברית הנישואין לפי פרמטרים החיצוניים לזוגיות שלהם. הם יכולים לנסח פשוטו כמשמעו את אהבתם לפי צו ליבם ולפי הרצון שלהם.

ברית אהבה

כתובה חילונית היא למעשה מיסוד של ברית אהבה. ככל ברית, גם ברית כמו כתובה חילונית מהווה הסכם המושתת על אמון בין שני הצדדים לקיים את הנאמר בברית. הכתובה היא כמו מסמך הצהרות או כתיבת הכוונות שכל צד רוצה שיקוימו בנישואים.

כתובה חילונית מתאימה לזוגות שלא יכולים להתחתן בגלל כשרות יהדותם ברבנות, כמו גם לזוגות חד מיניים שלמעשה אין להם מענה בארץ. ניתן לנסח כתובה חילונית לבד או למצוא נוסח קיים של כתובה חילונית. מומלץ לראות נוסחים קיימים של כתובות חילוניות לפני שמחליטים על הנוסח הסופי של הכתובה.

נישואים של כבוד והדדיות

נישואים צריכים להיות מושתתים על כבוד והדדיות. יתרון משמעותי של כתובה חילונית על פני כתובה הלכתית הוא שהכתובה החילונית לא מפלה בין בני הזוג. הכתובה ההלכתית מתייחסת לאישה כאל רכושו של הגבר. בנוסף לכך הכתובה ההלכתית מחייבת את הגבר לפרנס את האישה ולשלם במקרה של גירושין, כך הכתובה ההלכתית מפלה אפליה כפולה- גם את הגבר וגם את האישה.

הכתובה החילונית, לעומת זאת, היא בעלת נוסח גמיש שלא מפלה בין בני הזוג על בסיס מגדרי או על בסיס כל שהוא. כתובה חילונית היא טקסט חילוני שלא קשור לדת והיא לא מגבילה או מסרסת את הזוגיות.

נישואים של שוויון

הכתובה החילונית מעודדת שוויון והיא מעודדת גם הדדיות בני הזוג. כאשר בוחרים באופציה של חתונה חילונית, או אזרחית יש יותר חופש בחירה ופחות כפייה דתית. חשוב לציין שבמקרה של גירושין עדיין נצטרך לעבור ברבנות. לסיכום, ניתן לומר שכתובה חילונית היא צעד לעבר ברית נישואים שוויונית ומוצלחת.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן