רב רפורמי בחתונה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זוגות הבוחרים להינשא מגלים כי לפניהם דרך ארוכה ורצופת התלבטויות, דברים רבים שצריך לסגור, אין סוף משימות, בחירות וקניות. בתוך ים ההחלטות הללו ישנן כמה מכריעות שמשפיעות על החתונה כולה, אחת מהן היא ההחלטה על צביון החופה וטקס הנישואין עצמו.

רוב הזוגות בישראל מתחתנים בטקס נישואין אורתודוכסי על ידי רב אורתודוכסי המקיים את טקס החתונה על פי התפיסה היהודית- דתית. דרך זו אינה היחידה, וזוגות רבים מוותרים עליה מסיבות שונות ופונים לחפש טקסים אלטרנטיביים אותם הם מוצאים מתאימים יותר לאופיים ולאופי המשפחות שלהם.

טקסים ייחודיים אלו אינם נחשבים לטקסים הלכתיים ואינם קבילים מבחינת הרבנות הדתית בישראל, לכן הם מחייבים את בני הזוג לקיים בנוסף לטקס הרפורמי בארץ גם טקס נישואין אזרחיים בחו"ל, ורישום במשרד הפנים לאחר מכן, על מנת להסדיר את מעמד הנישואין.

אחת הדרכים האלטרנטיביות לחתונה לא אורתודוכסית היא חתונה רפורמית הנעשית על ידי רב או רבה רפורמים. הזרם הרפורמי המכונה גם התנועה ליהדות מתקדמת חרט על דגלו לקיים אורח חיים יהודי דתי בשוויון מלא בין המינים וזהו גם הדגש בטקסי הנישואין.

טקס רפורמי או טקס אורתודוכסי

בשלב זה בוחרים רב או רבה רפורמים, אלו ילוו את החתן והכלה עוד טרם החופה ויפגשו איתם על מנת להכירם היטב ולבנות יחד את טקס הנישואין.

טקס רפורמי ייחודי משתי סיבות עיקריות: האחת, האפשרות של שני בני הזוג לקדש זה את זה והשנייה היא האפשרות להרכיב טקס נישואין ייחודי המורכב משילוב בין הברכות המסורתיות לברכות חדשות שייאמרו על ידי חברים או בני משפחה, להציע נוסח כתובה אחר ולהוסיף אמירות אישיות במעמד החופה.

הטקס הרפורמי אינו מתעלם מיסודות הטקס האורתודוכסי, אלא משלב אותן בתוכו. אלמנטים של חתונה יהודית כמו שבירת כוס, החלפת טבעות, שבע ברכות וחופה נשמרים, ואליהם מתווספים אלמנטים אישיים נוספים ושינויים כלליים במבנה הטקס.

השוני הגדול ביותר הוא ליבת הטקס מהבחינה הרוחנית והיכולת לראות את טקס הנישואין כקידושין הדדיים של בני הזוג אחד את השני, שלא כמו בטקס האורתודוכסי הרואה בחתן כמי שלוקח לו לאישה את הכלה והופך ל"בעלה" – לבעליה. גם בנוסח הכתובה ישנם שינויים רבים והדגש הוא על כתובה חילונית ומודרנית במקצת, בה מפורטות המחויבויות ההדדיות של שני בני הזוג, הבעל והאישה, ולא מחויבויות הבעל בלבד כמו בכתובה האורתודוכסית.

היטהרות במקווה או התחדשות

עניין המטריד נשים רבות הוא טבילת הטהרה ביום שלפני החתונה. ההלכה היהודית מחייבת אישה לטבול בטרם תיכנס אל החופה, הטבילה במקווה נועדה לסמל היטהרות בטרם תהפוך האישה לאשת איש. התפיסה של היהדות המתקדמת רואה בטקס זה אקט מיותר יחסית מכיוון שרוב הנשים חיות עם בני זוגן עוד קודם לחתונה ולכן אין בטבילה אקט של היטהרות.

מבחינת הרבנים או הרבניות הרפורמיים, בניגוד לרבנות האורתודוכסית, אין הכרח בטבילה במקווה, ניתן לקיים טקס זה כטקס סמלי שמשמעותו התחדשות ולא היטהרות אך כאמור, הוא אינו חובה.

חתונה אזרחית בחו"ל

את טקס הנישואין יכולים לקיים כל רב או רבה רפורמים. אלו פועלים תחת התנועה ליהדות מתקדמת במרכזים השונים הפזורים ברחבי הארץ, בעיקר בערים הגדולות, שם ניתן לקיים פגישת ייעוץ והתאמה או לבחור ברב או רבה מסויימים דרך המלצה למשל.

חשוב שעורך הטקס יהיה אדם שמתחברים אליו, לכן מומלץ לקיים פגישה אחת לפחות לפני שמחליטים. עלות הטקס היא כ-1000 שקלים בממוצע. בכמה מהמרכזים ליהדות מודרנית ניתן למצוא גם חבילת נישואין המשלבות טקס חתונה רפורמי בארץ ולאחריו טיסה וחתונה אזרחית בקפריסין, על מנת שהנישואין יוכרו בארץ. עלות החבילות הללו משתנות כמובן בהתאם לתקופה ודירוג החבילות השונות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו